Top recepty z hlívy ústřičné: „dršťková“ polévka, hlíva na smetaně nebo hlívový guláš
Hlíva ústřičná je nejen součástí oblíbených doplňků stravy, ale také výborně chutná v kuchyňské úpravě. Dá se sušit i nakládat do octa, můžeme ji přidat do bramboračky nebo klasické smaženice. Hodí se do teplých salátů nebo jako součást masových směsí, lze ji také usmažit jako řízky. Nejproslulejší je ale pravděpodobně falešná hlívová „dršťkovka“.
Na vaření se obvykle zpracovávají pouze klobouky. Třeně jsou zbytečně tuhé, dají se ale usušit a rozemlít na prášek – houbové koření. Čistíme je vlhkým hadříkem nebo kuchyňskou utěrkou, při mytí ve vodě by zbytečně nasákly. Nezpracovaná hlíva vydrží v chladničce zhruba pět dní.
Falešná dršťková polévka z hlívy
Ingredience:
400 g hlívy ústřičné tuk na smažení
cibule
česnek
majoránka
sladká paprika
zeleninový vývar nebo bujon v kostce
jíška z másla a hladké mouky
Postup:
Na oleji nebo na sádle osmažíme jednu nebo dvě nakrájené cibule a následně hlívu nakrájenou na tenké proužky. Přisypeme sladkou papriku, zpěníme a zalijeme vývarem nebo vodou s bujonovou kostkou. Vaříme asi dvacet minut – není třeba se leknout, že hlíva úplně nezměkne. Zahustíme jíškou, dochutíme česnekem, majoránkou, případně solí a pepřem, nebo můžete vyzkoušet koření HOUBY VEGI či HOUBY VEGI BIO.
Hlíva na smetaně
Ingredience:
600 g hlívy ústřičné
cibule
máslo nebo jiný tuk na smažení
2–3 lžíce hladké mouky
mletý muškátový oříšek
kelímek smetany ke šlehání
Postup:
Na másle nebo na oleji zpěníme cibuli a přidáme nakrájenou hlívu. Osolíme, okořeníme muškátovým oříškem a dusíme dvacet až třicet minut. Na závěr vlijeme kelímek smetany s rozkvedlanou moukou a provaříme. Podáváme s bramborem, knedlíkem nebo těstovinami.
Hlívový guláš
Ingredience:
500 g hlívy ústřičné
1–2 cibule
1 červená paprika
2 lžíce rajského protlaku
vývar
olej
česnek
sladká a pálivá paprika
kmín
Postup:
Na oleji zesklovatíme cibuli a přidáme pokrájenou hlívu. Osmažíme, osolíme a opepříme. Přidáme nakrájenou červenou papriku. Přisypeme kmín a obě sypké papriky podle chuti. Chvíli mícháme, aby se uvolnily chutě, pak přidáme protlak a zalijeme cca 150 ml vývaru. Necháme přejít varem do zhoustnutí (pokud jsme nepřidali příliš mnoho tekutiny, není potřeba zahušťovat – v případě potřeby přidáme před koncem dušení lžíci mouky rozmíchanou v troše vývaru). Dochutíme drceným česnekem, případně solí a pepřem. Podáváme s čerstvým pečivem, rýží nebo knedlíkem.