Jak užívat ostropestřec?
Ostropestřec mariánský je tradiční rostlina, velmi podobná obyčejnému bodláku s fialovými květy a množstvím trnů. Ve volné přírodě roste ve Středomoří a jeho pěstování u nás je poměrně náročné, stejně jako získávání semen z usušených palic. O hodně jednodušší je kupovat už nadrcená semena (ale pozor, rychle žluknou) nebo hotový výtažek v kapslích.
Účinky a využití
Ve starověku se ostropestřec používal například i proti hadímu uštknutí, během 17. století byl využíván při obtížích jater, trávicí soustavy či s krevním tlakem. Ostropestřec obsahuje nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny, aminokyseliny, antioxidanty, vitamín E a také skupinu šesti flavonoligandů známých jako silymarinový komplex.
Užívání
Účinná látka silymarin pochází z rozdrcených semen. Přípravky z ostropestřce se obvykle užívají několikrát do roka ve 2–3týdenních kúrách, lze je ale užívat i dlouhodobě.
Ostropestřec a alkohol
Obvykle ostropestřec užíváme pro podporu správné funkce jater, a v takovém případě dává smysl alkohol úplně vynechat – významně to pomůže v jejich regeneraci. Čím více jsou játra poškozena, a to mimo jiné i pitím alkoholu, tím menší šanci má ostropestřec působit naopak v jejich prospěch. Pokud ale alkoholu běžně neholdujete, jen vás výjimečně překvapil nepříjemný stav po jeho konzumaci, výtažek z ostropestřce vám ho může pomoci překonat, protože pozitivně ovlivňuje funkci jater a jejich očistu.
Účinky ostropestřce na plod a těhotenství
Stejně jako mnoho dalších bylinek se ani ostropestřec nedoporučuje užívat v těhotenství a při kojení. Jeho pročišťující účinky by mohly mít negativní vliv na vývoj plodu, především v prvním trimestru – později už někteří bylinkáři jeho používání připouštějí.
Ostropestřec pro psy
Ostropestřec mohou užívat i psi nebo kočky, a to jako součást krmiva nebo doplněk stravy pro zvířata. Může pomoci při špatných jaterních testech a onemocnění jater zvířat, po intoxikacích různými jedy nebo jako podporu organismu při dlouhodobém užívání léků. Zvířatům se podává i při poruchách trávení nebo zhoršení kvality srsti a pokožky. Psům nebo kočkám se ostropestřec podává v podobě oleje lisovaného za studena nebo jako drcená semena rozmíchaná ve vlažné vodě a vstříknutá do tlamy stříkačkou. Užívá se nalačno, množství podle váhy zvířete – obecně cca 1 čajová lžička pro většího psa (15–25 kg), ½ lžičky pro běžně vzrostlou kočku nebo drobného pejska.